VAT na fakturach w pigułce

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z opłacaniem, ale i wystawianiem faktur. W tym celu możemy skorzystać z pomocy profesjonalnej księgowej z Krakowa albo zrobić to samemu za pomocą specjalnie dedykowanego programu. Druga opcja jest znacznie tańsza, wymaga jednak znajomości zasad wystawiania tych dokumentów oraz zastosowania odpowiednich stawek podatku. Jakie stawki VAT na fakturach sprzedaży mogą występować? I jak się je prawidłowo oblicza?

VAT na fakturach w pigułce

Ustalenie odpowiedniej stawki podatku VAT ciąży na przedsiębiorcy. Musi on na podstawie ustawy o podatku VAT i określonych przez państwo stawek, wybrać te, które odnoszą się do sprzedawanych przez niego produktów. Jeśli zrobi to błędnie, poniesie konsekwencje. W przypadku ustalenia stawki VAT niższej niż wymagana będzie musiał dopłacić, w przypadku wyższej wystarczy korekta faktury, a nadpłacony podatek powinien przejść na kolejny okres rozliczeniowy.

W Polsce, podstawową stawką podatku VAT jest stawka 23%. Jest ona najczęściej stosowana, jednak istnieją od niej odstępstwa, w postaci stawek obniżonych, czyli 5% i 8%. Istnieje również możliwość 0% VAT-u, a także tzw. odwróconego obciążenia, wykorzystywanego najczęściej w branży budowlanej. Odwrócone obciążenie polega na tym, że podatek VAT płacony jest nie przez nabywcę usługi, ale tego, kto ją wytwarza.

Wysokość podatku VAT zależy od wartości netto na fakturze. To do niej doliczana jest wartość podatku, tworząc ostatecznie kwotę brutto. Na fakturze powinny znaleźć się więc informacje o wartości netto, procentowej stawce Vat wraz z wielkością liczbową oraz całkowitą wartością faktury. Nowe przepisy regulują, że wszystkie wpływy z podatku VAT księgowane są na osobnym koncie firmowym w ramach tzw. split payment. Przedsiębiorca może z tego rachunku jedynie dokonywać transakcji związanych bezpośrednio z podatkiem VAT. W nietypowych przypadkach może się również ubiegać o jego zwrot.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *