Poniżej przedstawię zalety i wady oraz korzyści płynące z prowadzenia pełnej obsługi księgowej.
Jakie są zalety pełnej księgowości?
Pomimo tego, że pełna księgowość jest bardzo skomplikowanym sposobem rozliczania, stosując tę metodę księgowania, można odnieść sporo korzyści.
Niewątpliwe zalety prowadzenia ksiąg handlowych to:
- uzyskanie dokładnej informacji na temat wszystkich przepływów pieniężnych oraz każdej transakcji, pozwala kontrolować i analizować wydatki, koszty oraz źródła otrzymywanych przychodów,
- uzyskanie pełnego obrazu sytuacji finansowej firmy z racji dokładnej wyceny majątku,
- ułatwia planowanie przyszłych inwestycji,
- dane wynikające z bilansu i rachunku wyników pozwalają wyliczyć wielkość przepływów pieniężnych, które obrazują stan rzeczywisty środków pieniężnych pozostających do dyspozycji,
- możliwość monitorowania na bieżąco zachodzących zmian na podstawie dokładnego ewidencjonowania majątku firmy,
- uzyskanie wskaźników pomocnych w podejmowaniu działań zmierzających do poprawy funkcjonowania i rozwoju konkretnych segmentów przedsiębiorstwa
Jakie są wady pełnej księgowości?
Pełna księgowość posiada również minusy, a najczęściej podkreślane to:
- Wzrost kosztów, z uwagi na fakt, że prowadzenie ksiąg rachunkowych jest zadaniem trudnym i skomplikowanym i wymaga dużej wiedzy. Ta wiedza i doświadczenie wiąże się z zatrudnieniem profesjonalnego księgowego bądź biura rachunkowego.
- Konieczność stosowania się do dyrektyw zawartych w ustawie o rachunkowości. To także moje zadanie jako księgowej.
Podsumowując, prowadzenie pełnej księgowości narzuca na przedsiębiorcę znacznie więcej obowiązków niż w księgowość uproszczona. Niemniej ich realizacja nie oznacza, że rozbudowana forma ewidencji przychodów i rozchodów to jedynie uciążliwy obowiązek i wyższe koszty – ma swoje zalety.
Większa dokładność i dbałość o szczegóły pozwala lepiej przeanalizować obrót pieniędzy w firmie. Dzięki tym informacjom możliwe jest optymalne zaplanowanie wydatków i inwestycji oraz przewidzenie kwestii podatkowych na przyszłość. Pełna rachunkowość to także większa przejrzystość, co pomaga zbudować zaufanie do marki, a także przyciągnąć inwestorów i klientów.
Coraz więcej świadomych przedsiębiorców, zmienia dobrowolnie formę prowadzenia ewidencji księgowej, na pełną. Pełna księgowość wykorzystywana jest przez firmy dobrowolnie głównie dlatego, że dzięki niej zarząd firmy uzyskuje bardzo dużą ilość informacji na temat procesów finansowych zachodzących w przedsiębiorstwie. Dzięki sprawozdaniom finansowym możliwe jest opracowanie optymalnej polityki budżetowej i podatkowej.