Montaż klimatyzacji, jaki podatek VAT? 8% czy 23%?

Na koszt klimatyzacji składa się nie tylko cena samego urządzenia, ale także jego montażu.
W przypadku zakupu samego urządzenia sprawa jest prosta, będzie to 23% stawka podatku VAT.
Gdy urządzenie jest kupowane wraz z usługą instalacji, sytuacja się komplikuje i to do tego stopnia, że praktycznie wszyscy instalatorzy klimatyzacji w Polsce, błędnie naliczają podatek VAT.

Podstawą do naliczania prawidłowej stawki VAT będzie ustawa z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (art. 41 ust. 12-12c) z późniejszymi zmianami. W ustawie tej znajdziemy szczegółowe informacje, dotyczące zależności pomiędzy typem budynku a stawką VAT. W uproszczeniu nie ma znaczenia czy montaż klimatyzacji odbywa się dla osoby indywidualnej, czy dla firmy. Obie strony, mogą w zależności od miejsca instalacji (typu budynku) zostać obciążone stawką 23% lub 8%. Poniżej przeanalizujemy wszystkie możliwości zastosowania tych dwóch stawek.

Jaka stawka VAT w przypadku montażu klimatyzacji?

Jeżeli osoba fizyczna chce skorzystać z usługi łączonej, czyli zakupu i instalacji klimatyzacji, stawkę VAT określi typ budynku w miejscu instalacji.
Polska Klasyfikacja Obiektów Budowlanych w skrócie PKOB w dziale 11 informuje, co jest takim budynkiem. Jeżeli klasyczne mieszkanie w bloku czy dom spełnia wymogi ustawy o VAT zawarte w PKOP w dziale 11 to stawka podatku wyniesie 8% niezależnie od tego, czy klientem jest osoba fizyczna, czy podmiot gospodarczy.

W przypadku, gdy osoba fizyczna lub firma chce dokonać instalacji w budynku o charakterze niemieszkalnym np. handlowym, to stawka VAT wyniesie 23%. Tego typu obiekt, nie spełnia wymogów ustawowych do zastosowania stawki 8%.

Jeżeli osoba fizyczna lub firma dokonuje zakupu klimatyzacji bez usługi montażu, to wtedy stawka podatku VAT wynosi także 23%.

Wyjątki wymienione w ustawie mówią o sytuacji, w której obiekt mieszkalny ma powyżej 150 m2 lub dom ma powierzchnię większą niż 300 m2. W tym przypadku niezależnie od typu obiektu instalator obciąży klienta kwotą proporcjonalną, czyli 8% do 150 m2 (lub 300 m2 w przypadku domu) a powyżej tego limitu, kwotą podatku 23% VAT za usługę montażu wraz z urządzeniem.

Firma w domu, jaki będzie podatek VAT?

Jak już pisaliśmy powyżej, nie ma znaczenia czy miejscem prowadzenia działalności jest mieszkanie, czy dom (lokal mieszkalny). Nie ma znaczenia czy kupującym jest firma, czy osoba fizyczna.
Jeżeli Twoja firma znajduje się w mieszkaniu o powierzchni do 150 m2, lub domu do 300 m2, to należy zastosować 8% stawkę podatku VAT i żądać wystawienia faktury za usługę na swoją firmę.

Obecnie większość instalatorów obciąża klientów stawką 23% w przypadku firm, uważając błędnie, że to jaka stawka VAT będzie używana, zależy od tego, czy kupującym jest osoba fizyczna, czy firma.

Kiedy otrzymać zwrot podatku VAT z montażu klimatyzacji?

Jeżeli jesteś instalatorem klimatyzacji i od lat nieświadomie popełniasz błąd, naliczając swoim klientom zawyżony podatek VAT, to możesz wystąpić o jego zwrot. Powinien to zrobić Twój księgowy, który doprowadził do tego poprzez swój brak kompetencji. To oczywiście ogrom pracy dla niego, jednakże pieniądze, jakie są do odzyskania, mogą być bardzo duże.

Kiedy należy dopłacić podatek VAT z montażu klimatyzacji?

Jeżeli jesteś instalatorem klimatyzacji i od lat nieświadomie popełniasz błąd, naliczając swoim klientom zaniżony 8% podatek VAT, to powinieneś jak najszybciej dobrowolnie dopłacić różnicę podatku i dokonać niezbędnych korekt w deklaracjach VAT. Taka sytuacja może mieć miejsce w sytuacji, gdy instalator dokonywał montażu klimatyzacji osobie fizycznej w obiekcie niewymienionym w PKOP 11 (lokal handlowy, użytkowy o niemieszkalnym przeznaczeniu)

2 komentarze

  1. Marcin
    21 grudnia 2021

    Mam pytanie jaki VAT trzeba naliczyć na klimatyzacje z montażem na firme ale montaż w domu jednorodzinnym pod innym adresem niż jest zarejestrowana firma?

    • Justyna Mąkosa
      29 września 2022

      Zacznijmy od tego, że nie można wziąć faktury na firmę, jeżeli ta klimatyzacja nie ma żadnego związku z prowadzoną działalnością.
      Ponieważ nie jest ona montowana w siedzibie firmy, to nie może być kosztem, nie mówiąc już o stawce VAT.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *