Dobrze postawione pytania na początku drogi biznesowej to podstawa. Powinieneś zadać sobie sam pytania i Poszukać na nie odpowiedzi. Jeżeli masz z tym problem, zwróć się o pomoc do specjalisty z doświadczeniem. Pomoże ci w tym, zdecydowanie moja oferta usług księgowych.
Jakie pytania stawia sobie początkujący przedsiębiorca?
Osobowość prawna?
Gdyby pośród początkujących w biznesie zapytać, czy korzystali z pomocy fachowców od podatków i spraw księgowych to okazałoby się, że niewielu to zrobiło. Większość początkujących przedsiębiorców ma jasno określoną wizję celu, do którego dąży. Najważniejszą sprawą na początku jest znalezienie odpowiedniej formuły organizacyjnej. Ta podstawowa formuła określi czy Twoja powinna mieć osobowość prawną. Od określenia tego parametru może w dużej mierze zależeć powodzenie planowanego przedsięwzięcia.
Kto to jest doradca podatkowy?
Zawód zaufania publicznego usytuowany w gronie osób wykonujących wolny zawód. Podstawą tego zawodu jest ustawa z 05 lipca 1996 roku „o doradztwie podatkowym”, której jednolity tekst ogłoszono w Dz. U. z 2020 roku poz. 130. Zawód ten ostał powołany 1 stycznia 1997 roku. Na przestrzeni lat, począwszy od początkowej ustawy do dziś, wprowadzano wiele uzupełnień do ustawy, a ostatnie zmiany wprowadzono w 2019 roku.
Droga do zostania doradcą podatkowym jest długa i wymaga dużego zasobu wiedzy z zakresu prawa i finansów. Okres wdrażania do zawodu zakończony jest egzaminem i dopiero po jego zdaniu osoba może zostać wpisana do rejestru uprawnionych doradców podatkowych ministerstwa finansów. To nie wszystko, wraz z podjęciem tego zawodu doradca zobowiązany jest do ciągłego ponoszenia kwalifikacji i zapoznawania się na bieżąco ze zmianami w sprawach podatkowych i finansowych obowiązujących w kraju. O tym obowiązku traktuje art. 11e uchwały nr 750/2010 Krajowej Rady Doradców Podatkowych z 08 grudnia 2010 roku.
To tylko kilka najważniejszych aktów prawnych świadczących o wysokich kwalifikacjach, jakie w swoim zawodzie musi posiadać każdy doradca podatkowy.
Pomoc doradcy podatkowego?
Każdy, kto planuje rozpocząć działalność gospodarczą, powinien przed rejestracją skierować swoje kroki do doradcy podatkowego. Dzięki wizycie w jego kancelarii i rozmowie informacyjnej łatwiej będzie podjąć decyzję o tym, jaki kształt prawny ma przyjąć planowane przedsiębiorstwo. Nie każdy kandydat na przedsiębiorcę ma wiedzę dotyczącą podatków. Podatki to tak zawiła kwestia, że bez ich znajomości łatwo można napytać sobie biedy. Nowo powstająca firma może skorzystać z wielu legalnych zgodnych z prawem sposobów na ograniczenie wysokości przyszłych podatków. Jest wiele form prawnych funkcjonowania podatkowego firmy. Poczynając od karty podatkowej, poprzez ryczałt, ogólne zasady podatkowe do pełnej księgowości. Każdy z wymienionych sposobów opodatkowania można w zdecydowanej większości nowo powstających firm wprowadzić w życie.
Doradca podatkowy jest między innymi po to, aby przedstawić początkującemu przedsiębiorcy wszystkie za i przeciw poszczególnych form opodatkowania firmy. Dzięki rozsądnemu i w pełni uzasadnionemu doradztwu można już na samym początku działalności poczynić oszczędności w wielu przypadkach liczonych w tysiącach złotych.
Doradca podatkowy jest też bardzo przydatnym partnerem dla osób już prowadzących działalność podatkową. Tak zwana optymalizacja podatkowa to poprawnie przeprowadzony i przedstawiony audyt podatkowy przedsiębiorstwa. Na bazie tegoż audytu, doradca podatkowy jest w stanie przedstawić wiele propozycji pozwalających w legalny sposób zmniejszyć wysokość podatków. Przedsiębiorca korzystający z pomocy doradcy staje się w pełni świadomym płatnikiem podatkowym.
Doradztwo podatkowe to nie szukanie sposobów na unikanie płacenia podatków, to sztuka realizowania w praktyce legalnych możliwości zweryfikowania wysokości płaconych podatków.
Biuro rachunkowe
Jest to bardzo popularna forma działalności gospodarczej polegająca na wyręczaniu przedsiębiorców w zawiłej pracy księgowej. Dobre biuro rachunkowe może być przydatne osobom zaczynającym prowadzenie działalności gospodarczej. Usługi oferowane przez wiele biur księgowych obejmują również wykonanie wszystkich czynności związanych z założeniem działalności gospodarczej w różnych formach organizacyjnych. Zazwyczaj w ramach swoich usług w biurach realizowane są zlecone przez przedsiębiorcę zadania. Niezmiernie rzadko biuro księgowe służy radą jak zorganizować przedsiębiorstwo, ogranicza się głównie do podstawowych spraw związanych z księgowością i administracją firmy.
Nie jest to regułą, ponieważ coraz częściej biura księgowe prowadzone są przez licencjonowanych doradców podatkowych. Takie rozwiązanie jest optymalne i najbardziej rozsądne.
Swoim klientom oferuje bezpłatnie autorską usługę, polegającą na zarządzaniu podatkowym. Moi klienci są obsługiwani w sposób indywidualny. Oznacza to, że każdy klient ma poczucie, że dzwoni do „swojej księgowej”. Jednej, a nie kilku w obrębie tego samego biura rachunkowego. Pozwala mi to na bieżącą analizę sytuacji finansowej firmy i jednoczesne wychwytywanie potencjalnych zagrożeń podatkowych.