Podatek VAT w przedsiębiorstwie co musisz wiedzieć

Własna firma to nie tylko przychody i niezależność. To również wiele obowiązków i dodatkowych opłat. Najgorszymi z nich, o których terminowości musimy pamiętać są podatki. Trochę inaczej sprawa wygląda w przypadku podatku VAT. Jest on ustalany na fakturze i płacony przez nas lub dla nas na odpowiednie konto. Jednak jego ustalenie, w kwestii stawek, leży po stronie zarządzającego firmą. Jak więc ustalić stawkę podatku VAT, by nie otrzymać kary z urzędu skarbowego?

Podatek VAT w przedsiębiorstwie: co musisz wiedzieć?

Stawki VAT w Polsce

Podatek VAT występuje w Polsce pod trzeba postaciami. Pierwsza, to ta najczęściej stosowana, podstawowa stawka podatku VAT, czyli 23%. Druga, dotyczy produktów z obniżoną stawką, natomiast trzecia to ta, gdzie opodatkowanie w ogóle nie występuje. Wybierając właściwą dla danego towaru czy usługi stawkę VAT, musimy posłużyć się dokumentami. Będzie to:

  • – Ustawa o VAT;
  • – Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie towarów i usług.

Dla kogo jaka stawka?

Stawka podstawowa, 23% występuje najczęściej i obejmuje największy katalog produktów i usług. Są nią objęte np. ubrania czy meble, a także niektóre produkty spożywcze oraz usługi takie jak księgowość Kraków czy programiści. Natomiast stawki obniżone występują w trzech wariantach: 8%, stosowana w przypadku sprzedaży leków, czasopism czy usług gastronomicznych, 5% dla większości produktów spożywczych oraz stawka 0% wykorzystywana przy transakcjach zagranicznych w ramach handlu z krajami Unii Europejskiej. Spotkać można się również z oznaczeniami ZW i NP. Pierwsze oznacza zwolnienie z opodatkowania, które przysługiwać może lekarzom albo firmom o małym obrocie rocznym, oraz NP dla produktów i usług, które nie podlegają opodatkowaniu.

Zła stawka VAT – co teraz?

Za błędy w naliczaniu stawek VAT w błędnych wysokościach odpowiada przedsiębiorstwo. Jeśli w ramach wystawiania faktury, zawyżyliśmy podatek VAT, to przedsiębiorca może, ale nie musi wystawiać faktury korygującej, musi natomiast złożyć korektę deklaracji VAT. Jeśli zaś zaniżył stawkę i okazało się, że zamiast 8% na fakturze powinno widnieć 23% to taką fakturę korygującą będzie musiał wystawić. Inaczej, w przypadku kontroli istnieje ryzyko obarczenia przedsiębiorcy wysokimi karami pieniężnymi.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *